Пловдив
СИСТЕМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ
Катедра "Системи за управление” обучава студенти за:
- придобиване на образователно-квалификационните степени „БАКАЛАВЪР” и „МАГИСТЪР” по специалностите
„Автоматика, информационна и управляваща техника” и „Индустриално инженерство” (на английски език);
- придобиване на образователно-квалификационната степен „ДОКТОР“
Преподаватели от катедрата обучават също така студенти и от други СПЕЦИАЛНОСТИ на двата факултета във Филиала по ДИСЦИПЛИНИ свързани със специалността.
Катедра „Системи за управление” е основана през август 1986 първоначално като Научно-Учебен Център (НУЦ) към Факултета по Специална Подготовка (ФСП) във Филиала на Висшия Машинно Електротехнически Институт (ВМЕИ) - София в гр.Пловдив от доц. Тодор Пройчев. Той е и първият ръководител на катедрата тогава. Две години по-късно, с укрепване на Факултета по Електроника и Автоматика (ФЕА) на Филиала, катедра „Системи за управление”, която тогава обучава студенти по специалност „Автоматика и Системотехника” се разраства и се превръща в една от базовите катедри във състава на Факултета по Електроника и Автоматика (ФЕА) на Филиала.
Понастоящем, преподавателският състав на катедра Системи за управление включва 2 професори, 6 доценти, 1 главен асистент, 1 асистент, 5 докторанта (3-ма задочни, 1 в свободна форма и 1 редовен). Помощният персонал се състои от технически секретар и технолог.
Чрез своя преподавателски състав в катедрата е организирано обучение по специалността в четири учебни и научни направления:
• Теория на системите за управление;
• Автоматизация на технологични процеси и индустриална управляваща техника;
• Електрозадвижване и автоматизация на производствени механизми;
• Изкуствен интелект и робототехнически системи.
Катедрата разполага със съвременна материално-техническа база, обезпечаваща учебния процес и научната дейност. Тя е разположена в учебни лаборатории, оборудвани със съвременни технически средства и лабораторни установки от фирми: MILARA, SIEMENS, OMRON, AMK, COMECO и др. Лабораторните установки са включени към персонални компютри със съвременно програмно осигуряване, чрез което се осъществява тяхното управление. Персоналните компютри са включени в университетската мрежа с достъп до интернет.